Kaubavedude hilinemine on paljude ettevõtete jaoks probleem mida paratamatult esineb rohkem kui me keegi tahaksime. Selle probleemi üheks leevenduskohaks on automatiseeritud hilinemiste raportid, mis aitavad ettevõtetel oma tegevusest operatiivset ülevaadet saada ja koguda ning analüüsida andmeid edaspidisteks parendusprotsessideks.


Kuidas töötab?

Väga lihtne. Hilinenud saadetiste raportis kuvatakse välja saadetised, mis võivad vajada Sinu tähelepanu pealekorje või mahalaadimise hilinemise tõttu.
Hilinenud saadetise aruanne on automaatne vealogi ülevaade, mille saate igal hommikul e-meili teel. See sisaldab nimekirja kõigist viimase 3 nädala jooksul tehtud tellimustest, millele on vedaja või vedaja süsteemi poolne kinnitust ja mille peale- või mahalaadimise ajatempel ei ole täidetud .

Aruanne on jagatud kaheks:
  • Pealekorje hilinemised
  • Mahalaadimise hilinemised

Hilinenud tellimused kuvatakse igas aruandes, kuni nende veotellimuste staatused on märgitud peale korjatuks või kohaletoimetatuks. Antud staatuseid saavad märkida nii vedaja kui kauba tellija. Jälgimissüsteemi (Track & Trace) pakkuvate vedajate puhul ilmuvad staatused kinnitatud, pealekorjatud ja mahalaetud juba otse vedaja süsteemist.


Kellele on mõeldud hilinenud saadetiste raport?

Hilinenud saadetiste aruandluse funktsioon on suunatud tootjatele, jaemüüjatele, hulgimüüjatele ja e-kaubandusega tegelevatele ettevõtetele, kes kasutavad oma logistika ja tarneahela jaoks veohaldustarkvara (TMS). Selle eesmärk on parandada kaubaveoprotsesside efektiivsust ja pakkuda operatiivset võimalust tarkvara kaustajale teavitada oma kliente tellimuste pealelaadimise või mahalaadimise hilinemisest. 


Peamised eelised

Ülevaade veotellimuste hilinemisest erinevate vedajatega ühel töölaual, võimalus mugavalt jälgida ja kommunikeerida vastav info operatiivselt oma tarnijate ja klientidele. Aruandlus võimaldab kasutajatel saada ülevaate sellest, millistel vedajatel esineb rohkem hilinemisi, et optimeerida oma logistikaprotsesse vastavalt. Hea viis analüüsida ja jõuda jälile korduvate hilinemiste algpõhjustele.

  • Tea oma veotellimuste staatust igal ajahetkel
  • Info tellimuse hilinemisest
  • Võimalus jälgida kõiki erinevaid ettevõtte veotellimusi ühel töölaual
  • Võimalus jälgida erinevaid vedajaid ja veopartnerid ühel töölaual
  • KPI mõõtmine
    • ETC – Eeldatav kauba pealelaadimise aeg
    • ATC – Tegelik kauba pealelaadimise aeg
    • ETD – Eeldatav kauba mahalaadimise aeg
    • ATD – Tegelik kauba mahalaadimise aeg
  • Exceli statistika


Kuidas seadistada hilinenud saadetiste aruannet?


  1. Lisa – Lisa linnuke Minu seaded menüüs lahtrile "Hilinenud saadetiste raport e-posti teel".
  2. Saa raport – Saa hilinenud saadetiste raport igal tööpäeva hommikul kell 9.30
  3. Tegele – Tegele hilinenud saadetistega.



KKK


Kas ühes aruandes on võimalik näha erinevate vedaja hilinemisi?
Jah. Hilinenud saadetiste aruanne võtab arvesse kõiki neid vedajaid, kes on Sinu ettevõtte tarkvarakontole lisatud.

Kas vedajate puhul kellel on oma Track & Trace süsteem (DHL, FedEx, Schenker, DPD, DSV jne) uuendatakse veostaatuseid pealekorjatud ja mahalaetud automaatselt?
Jah. Kui teie tarkvarakontol on vedaja integreeritud ja vedaja pakub jälgimise funktsionaalsust (Track & Trace), uuendatakse tellimuse veostaatused Kinnitatud, Peale- ja Mahalaetud automaatselt.

Kas ma saan ka ise märkida saadetise olekuks Peale korjatud või Maha laetud?
Jah, saad. Nii vedaja ja kui tellimuse teinud ettevõte saavad tellimusele ligi ka peale tellimuse esitamist ning märkida veostaatusi oma Cargosoni tarkvara kontolt.

Kas see on kasutajapõhine funktsioon?
Jah, hilinenud saadetise raporti saab iga kasutaja ise oma kontolt sisse või välja lülitada (menüü "Minu seaded").


Sinu ettevõte on kas tootja, jaemüüja, hulgimüüja või tegeleb e-kaubandusega ja ei kasuta ikka veel Cargosoni TMS-i? 🤔 Viimane aeg pardale astuda!

BRONEERI DEMO